Jak poznat kočičí nadváhu, podvýživu, jak to řešit TIP#094

Jak poznat kočičí nadváhu? No, nejčastěji podle toho, že prostě máte “tlustou” kočku. Má problémy s pohybem, nechce si hrát, je líná. Nezapomeňte ale, že příznakem není povislá kůže na bříšku u koček (to jsou mléčné žlázy). 

TIP: Kastrace může být důvodem zvýšení hmotnosti. 

Výše uvedený návod z www.royalcanin.cz je dobrá pomůcka k posouzení jak nadváhy, tak podvýživy. Vše ale posuzujte s ohledem na to, jakou tělesnou konstituci měla vaše kočka už od kotěte. A také, o jaké plemeno jde. Některá plemena jsou prostě sportovnější a hubenější, některá naopak. Nenechte se mýlit i množstvím srsti. 

Nadváha může být vyvolána zdravotními důvody, takže rozhodně neuškodí navštívit veterináře. Jinak může jít o klasické přejídání granulemi nebo mokrým krmivem. Velkou roli může hrát i nedostatek pohybu, zejména u koček čistě domácích (pořádně si s nimi hrajte a prohánějte je). Ovlivnit váhu může i nevhodné krmivo. Naopak ale můžete zvolit specifická krmiva, která kočce poslouží jako “hubnoucí dieta”. 

Podvýživa se může objevit u koček nekastrovaných a šlechtěných. Ale může mít i zdravotní důvody, taktéž platí doporučení návštěvy veterináře. Problém může být v krmivu, ať už jeho nevhodnosti a nedostatkem nebo také tím, že ho kočka odmítá a hladoví. Neméně důležitá je kombinace suchého a mokrého krmiva.