Co dělat s kočkou, která dělá potřebu jinde než má TIP#088

Tohle je jedna z věcí, které rozhodně nechcete zažít. Mohou totiž mít velmi nepříjemné vyústění. Kočku vykonávající potřebu mimo kočičí záchod možná nikdy něco takového neodnaučíte. Ať už jde o močení nebo i kálení mimo toaletu.

Močení mimo toaletu bývá častější, ale výjimkou není ani kálení a často mívá jednu shodnou příčinu. Kočce nevyhovuje její toaleta, a proto chodí močit někam na koberec, postel či do dámské kabelky. Pozor. Může to znamenat i nemoc, a tak je vhodné přemýšlet nad tím, zda nejde o zánět močových cest či močové kameny. V takovém případě pomůže vyšetření u zvěrolékaře. 

TIP: Obsah toalety pravidelně kontrolujte, v krvi či trusu se může objevit krev. A také je dobré vědět, zda vaše kočka vykonává potřebu stále stejně “intenzivně”.

Má-li kočka problém s toaletou, možných příčin je hned několik. Může jít o špatné umístění (ať vás nikdy nenapadne umístit toaletu blízko misek s vodou a krmením, ani vedle oblíbeného pelíšku), možná příliš frekventované místo (kočky chtějí mít klid), příliš hluku nebo třeba špatná přístupnost. Toaleta může být i příliš malá, kočce nemusí vyhovovat stelivo, problém je také nedostatečný úklid a kompletní výměna toalety. Máte-li více koček, toalet může být málo. Problém někdy tkví i v přílišné pozornosti vás či dětí v okamžiku, kdy kočka chce mít klid na vykonání potřeby. 

Stelivo můžete zkusit jiné, kočce prostě nemusí sedět. Zejména silikonová či “dřevěná” nemusí být ta správná, protože kočky tlačí do tlapek. Nezapomeňte také, že kočka v toaletě  potřebuje hrabat, takže roli  může hrát i množství. 

TIP: Toalety pro kočky. Jak na ně? Co do nich, jak měnit, jaký typ, kam dát, typy kočkolitu

Pozor i na změny toalety a steliva. A nejvíce pozor na znečištěnou toaletu – možná vám kočka pomočením vaší nohy prostě přišla říct, že do toho smradlavého záchodu nemůže vstoupit. Pro velkou kočku bude problémem toaleta příliš malá a pro koťata či nemocné kočky bude zase naopak komplikací příliš vysoký vstup. 

U dlouhosrstých koček může být problém i statická elektřina z kryté toalety. Nebo igelit, který toaletu vystýlá pro snazší úklid. 

Existuje i protestní močení či kálení. Může se jednorázově objevit i v okamžiku stresu, stačí k tomu například i to, pokud se “páníčci” kočky doma hádají. Může ale také reagovat na změny – nový člen rodiny, nová kočka, stěhování, pobyt v cizím prostředí. Rozrušenou kočku můžete zkusit uklidnit oblíbenými pamlsky, mazlením, bachovými květy, feromony nebo uklidňujícím léky. Vyzkoušejte, co jí bude nejlépe vyhovovat.

TIP: Trestat kočku za vykonání potřeby jinde prakticky nikdy nepomůže. Spíš to situaci ještě zhorší.

Nekastrovaní kocouři mají tendence označkovat si teritorium právě močením. Právě kastrace toto chování většinou odstraní.