Je nějaký rozdíl v krmení ne/kastrovaných, mladých, starých koček? TIP#082

To si pište, že je. Krmení koček se zcela určitě odvíjí od toho, jak jsou staré, i jaký je jejich zdravotní stav. Koťátka potřebují řadu živin, které dospělé kočky už nevyužijí. Kočky kastrované potřebují v potravě přidávat látky, snižující riziko některých onemocnění. A zase jiné zásady platí u starých koček. 

Není to ale nic složitého, nabídka krmiv na trhu je široká, ať už vlhkých (kapsičky a konzervy) či suchých (granule pro kočky). Věk koček u krmiva poznáte snadno – značí se od kitten (koťátka), junior (mladé kočky), až po senior (starší a staré kočky), adult (dospělé kočky). Stejně tak jsou označena krmiva pro kastrované (sterilised, sterilizované). 

Výrobci navíc na obalu prezentují kvalitu jako premium (prémiová) a super premium. Pozor, není to nijak určeno, takže každý výrobce si značí podle svého. Jen málokdy to má něco společného s reálnou kvalitou. A ještě méně vám to napoví, jestli kočce bude vybraná značka chutnat. Jedno ale jisté je, kvalitní krmivo kočce zjednoduší trávení. 

V řadě e-shopu najdete i veterinární diety. Ty jsou hlavně pro kočky, s určitými komplikacemi. Pokud nějakou takovou máte, poraďte se veterinářem.

TIP: Vyšší obsah masa bude mít vliv na kvalitu srsti. A čím méně masa, tím větší spotřeba krmiva.

Na co se tedy zaměřit? Sledujte složení krmiva. Musí obsahovat maso a pak řadu doplňků. Ideální je, pokud se jedná o hypoalergenní (brambory, rýže či amarant) produkt, už méně vhodné je pak plnění obilninové (hledejte tedy i grain free). Čím více plnidla je v krmení, tím menší je nejenom kvalita, ale také jeho krmná hodnota. A hlavně, pohlídejte si, aby maso bylo skutečně maso, ne nějaký masový odpad.

Hodně užitečnými doplňky bývají brusinky či borůvky. Působí jako prevence vzniku zánětu močových cest, problémů u koček poměrně častých. 

TIP: Více o doplňcích stravy hledejte v Jaké doplňky stravy jsou pro kočky nutné a vhodné

Obsah masa zpravidla poznáte podle podílu sušeného masa či moučky. Případně podílu živočišných bílkovin – ideálně 80 % a více. 

Kotěcí krmivo by mělo obsahovat více tuku a přidaných vitamínů. Jejich granule by také měly být menší. Po kastraci už můžete přejít na krmivo pro dospělé kočky, případně u aktivních koťat zůstat u kotěcího krmiva po dobu prvního roku. Více tuku znamená, že kotěcí krmivo není vhodné pro dospělé kočky. Ty po něm budou zbytečně přibírat.

Podobné příspěvky