Jak s kočkou o Vánocích TIP#072

Když jsme si pořídili #sisithecat, bylo pár měsíců před Vánocemi. S jejich příchodem tak panovalo velké očekávání, jak se srovná se stromečkem. A přetrvalo i do dalších let, kdy už doba kotěcí uplynula a ona začala být kočkou.  Kočka a vánoční stromeček je totiž legendární záležitost a YouTube je toho důkazem. Nespočet videí ukazuje, jak kočky se stromečky dokáží zaúřadovat. 

Naštěstí se naše obavy ukázaly jako liché. #sisithecat se nevydala po stromečku šplhat, ani nejevila enormní zájem o ozdobičky na něm pověšené. Takže se náš stromeček pár vánočních týdnů dožil v klidu a pohodě.  

Částečně je to asi dáno i tím, že máme stromeček umělý. Ozdobičky navíc nejsou skleněné, a tak když nějakou tu kuličku zkušeně odcizí, nic se nestane. Což je také jedna z dobrých věcí k tématu, jak s kočkou o Vánocích. Nepokoušejte osud čerstvým stromkem se snadno rozbitelnými ozdobami.

Dbejte i na jejich velikost, příliš malé mohou vést k polknutí. Pozor dávejte i na stužky. Kočky je milují, mohou pro ně ale být nebezpečné. 

Zcela určitě se vyhněte jedovaté vánoční hvězdě, čemeřici i jmelí (pro další mrkněte do Které rostliny a květiny jsou pro kočku jedovaté a nebezpečné?). Jehličí ze živého stromu sice nebezpečné není, ale to opadané uklízejte. Kočka by ho mohla spolknout. 

Pokud máte kočku, co stromeček pokouší k lezení, upevněte ho tak, aby se nemohl převrhnout. Chráníte tím nejen stromeček a okolí, ale také kočku samotnou. Odradit ji můžete i pomocí odpuzovacích postřiků. Máte-li stromeček ve vodě, nenechávejte z ní kočku pít.

Téma stromečku ještě jednou pro jistotu najdete v Jak ochránit před kočkou vánoční stromek?

Kouličky, ozdoby, svíčky …

#sisithecat samozřejmě okamžitě začalo bavit lovit plastové kuličky z ozdob, vytvořených manželkou a postavených kdesi na skříni. Příliš to nevadilo –  když se honičky po celém bytě nabažila, po skončení lovu jsme je vrátili zpět. Horší ovšem bylo, když to začala dělat někdy v pět ráno. 

Naštěstí ji nijak nelákaly ani svíčky. Vy si ale dejte pozor. Kočkou shozená svíčka totiž snadno způsobí požár. Opatrně nejen s prskavkami, ale také se světelnými řetězy, o ty je pro změnu možné se popálit.

Pár drobností

Pokud o Vánocích na pár dní odjíždíte, nechte kočku doma a vybavte ji zásobou krmení. Anebo jí zajistěte občasnou návštěvu někoho z přátel či rodiny. Pro více informací si pak přečtete Jak s kočkou na cesty.

Vánoce bývají pro kočky náročné i z důvodu řady změn, nepořádku, hodně lidí scházejících se okolo stromečku. Pamatujte, že kočky to stresuje. Ale tohle už asi znáte. Nechte je tedy v klidu někde schovat, zajistěte jim bezpečný úkryt, nenuťte je být ve společnosti, dávejte jim laskominy. Až se vánoční zmatek přežene, ony se objeví a vy je můžete uklidnit mazlením.