Co v zimě s venkovními kočkami? TIP#071

Máte venkovní kočky? Možná si nejste moc jistí, jak to bude s blížící se zimou. Není třeba se toho nijak extra obávat, v Česku zimy nebývají nijak extrémní, a pokud bydlíte jinde než na horách, vše by mělo projít v pohodě. 

Přesto můžete něco udělat. Pokud nemohou přímo k vám domů, pro venkovní kočky určitě  zajistěte přístup do sucha a relativního tepla. Stačí sklep, kůlna, stodola, kotelna, přístavek. Zkrátka možnost schovat se před nepříznivým počasím. Můžete jim také postavit kočičí boudu, ideálně z polystyrenu pro jeho izolační účinky. 

Nezapomeňte na pravidelný přísun kvalitní potravy. Tady začněte v předstihu, ať si kočky mohou vytvořit zásobu podkožního tuku a kvalitní zimní srst. Vyplatit se mohou i doplňky stravy na posílení imunity. I s těmi je ale nutné začít včas. Srsti pomohou oleje. Myslete i na včasné odčervení a ochranu proti blechám.

Krmení v zimě musíte umístit tak, aby bylo chráněno nejen před počasím, ale také před mrazem. To se bude týkat vody v miskách, kterou budete muset možná častěji měnit. Ideálně misky umístěte někde uvnitř. 

Sledujte zdravotní stav koček, mohou nastydnout nebo mít jiné zdravotní problémy.  Hrozí i nebezpečí omrzlin, dehydratace, otravy nemrznoucí směsí nebo některé nemocí spojené s vlhkostí, tedy plísně a paraziti. Potíže může způsobovat i posypová sůl, 

TIP: Chodit s kočkou na prohlídky k zvěrolékaři?

A jako vždy nezapomeňte, že kočky jsou individualistky. Jejich vztah k zimě, sněhu a plískanici se tak bude lišit. Jsou plemena, co zimu vyloženě miluji a pak i ta, která je lepší ven nepouštět. A myslete i na to, že obecně jsou kočky teplomilné.

Jaké kočky nechat raději uvnitř?

Ven nepatří ty nemocné, kočky starší a ani koťata mladší čtyř měsíců. Máte-li kočku mírně venkovní, ale více domácí, nechte to na ní. Ať si svůj venkovní pobyt řídí sama.