Kočky a lidské alergie TIP#070

Stejně jako s jakýmkoliv jiným chlupatým miláčkem, i s kočkami je to podobně problematické. Pokud máte alergii na chlupy, bohužel si ji pořídit nemůžete. Tedy až na alternativu koček “nahatých”. K čemuž je ale nutné dodat, že alergie na srst je ta nejméně častá.

Alergie totiž lidé mohou mít i na sliny (nejčastější alergie), zbytky odumřelé kůže, zvířecí moč, roztoče žijící v srsti zvířete a u venkovních zvířat i na alergeny přinášené zvenku. Právě venkovní alergeny bývají jedním z nejčastějších zdrojů potíží. Nevíte si rady a nejste si jistí, čím vlastně trpíte? V takovém případě oslovte alergologa a nechte si udělat testy. 

Zbavit se alergie bohužel bývá extrémně obtížné, imunologická léčba alergenovými vakcínami trvá i léta. Jistým řešením je tlumení alergií pomocí léků. Záleží ale na tom, jak těžkou alergií trpíte.

Alergikům pomáhá i péče o kočku. A to zejména pravidelné čištění srsti nebo kůže vlhkou cestou (vyčesávání alergeny uvolňuje do vzduchu), koupání nebo hygiena uší. 

Dvě plemena více vhodná pro alergiky

“Nahaté” kočičí plemeno se jmenuje Sphynx (můžete vidět ve videu níže i na fotce v záhlaví). Mazlivé, hravé a vysoce inteligentní kočky. Jsou ale také vysoce společenské, takže pokud si je budete chtít pořídit, vezměte si domů rovnou dvojici. Počítejte ale s nutnou zvýšenou péči, jejich kůži je nutné pečlivě čistit, omývat a mazat. 

Uvažovat můžete i o Cornish rex, kočce s nejjemnější srstí, co prakticky nelíná. Vhodná je i sibiřská kočka. Je dlouhosrstá, ale díky slinám obsahujícím podstatně menší množství bílkoviny Fel D1 (tedy onoho silného alergenu) se pro alergiky se hodí.

TIP: Nevíte, jak ověřit, zda vy sami nebo vaše děti nemají alergii? Navštivte někoho, kdo kočku má, ať už kamarády nebo chovatele. Se zvířaty zůstaňte, zkuste je pomazlit a pozorujte reakce. Pokud byste si kočku pořídili a za pár dní se objevila alergie, byl by to velký problém.