Proč je moje kočka tak introvertní a nechce se nechat muchlat? TIP#065

#sisithecat je příklad klasicky introvertní netýkavky. Projevuje se to zejména u manželky. Kdykoliv se k ní sehne, aby ji vzala a mohla mazlit, #sisithecat si jen mňoukne a zdrhne. Mazlit v náručí se od ní nechá jedině v okamžiku, kdy ji bude nosit a chodit s ní po bytě. 

To se mnou, páníčkem, se mazlí ochotněji.  Dokonce vydrží i pár minut na kolenou nebo na břiše. Nejčastější mazlení je ale to, kdy si lehne mezi klávesnici a displej. Zcela jistě mám výhodu, že “zdrhání” je v mém případě minimální a ochota nechat se vzít do náručí vysoká. 

Kočky jsou prostě takové. Některé jsou mazlivé, některé nejsou. Míru mazlení a socializace si vždy určují samy. Kočka není pes, takže s tímhle prostě u koček počítejte. 

TIP: Dá se kočka vychovat? Bude vám kočka aportovat?

Převýchova? U nemazlivé, nemuchlovací kočky je zhola nemožná. Můžete to zkoušet postupným přivykáním, případně nasadit úplatky v podobě ňaminek, ale velké pokroky nečekejte. Za pár let snažení sice mírného zlepšení dosáhne, nikdy ale nebude nijak razantní. Obzvlášť pokud jste hned někdy na počátku udělali chybu – v době kotěcí je prostě nejsnazší kočku něco naučit, ale také odnaučit. 

A mimochodem, když budete kočku k hlazení a drbání nutit, způsobí to více škody než užitku. Násilné držení na klíně či posteli je toho důkazem. Hodně velký pozor při mazlení si dávejte i na kočičí bříško. Je to zakázaná zóna, na kterou se smí sáhnout jen v okamžik, kdy vám ji kočka ukáže a dovolí vám to. Jde o okamžik největší důvěry, kterého byste si měli vážit a být velmi, velmi jemní. 

TIP: Mohu hladit kočku proti srsti? Jak hladit kočky?

Ochotu kočky se družit poznáte i podle otírání o nohy, drncání hlavičkou do vašeho obličeje i skákání na klín. Pokud v tomto okamžiku kočku odmítnete, děláte velkou chybu.

PS: Lepší netýkavka než agresivka. Není nic víc frustrujícího, než když kočka na snahu o mazlení reaguje podrážděně, seká a kouše.

PPS: Určitě si přečtěte Proč kočky shazují věci? 🙂