Veganská potrava pro kočky? TIP#058

Krmit psy a kočky veganskou potravou je zvláštní vrtoch moderní doby.  Nejčastěji se ho dopouští sami vyznavači tohoto způsobu stravování a myslí si, že je pro jejich miláčky vhodné. Má to ale háček. Kočka (a pes) je masožravec, nejde o králíka, morče, křečka či krávu. Býložravci a masožravci mají jiné stravovací orgány, a to znamená i jiné potřeby. 

Veganské krmení” pro zvířata je zkrátka komerční móda. Objevila se pouze na základě poptávky, ale ve fyziologii nemá žádný základ. Psi a kočky totiž nejsou všežravci. Co hůř, u koček je masožravost podstatně silnější, než u psů. Ani u nich ale není záhodno, aby živočišná bílkovina (maso) chyběla jako hlavní složku potravy.

Kočičí trávicí ústrojí je určeno k trávení bílkovin živočišného původu. Od býložravců se liší délkou střeva, a také schopností využívat bílkoviny rostlinného vs. živočišného původu. U býložravců běžné předžaludky (kolik má vlastně kráva žaludků, si jistě pamatujete ze školy) nenajdete ani u koček, ani u psů. Střeva jsou podstatně kratší a chybí i mikroflora, která je zásadní pro trávení rostlinné stravy. Například pes tedy sice část rostlinné stravy strávit umí (v tlustém střevě), ale značná část  živin odchází stolicí. Zatímco živočišné bílkoviny tráví z 90 až 95 procent, rostlinné jen z 60 až 80 procent. U koček je schopnost trávit rostlinné bílkoviny zásadně nižší.

TIP: Co dělat když kočka nějaké jídlo prostě nežere?

Pro kočky je klíčový přísun (esenciálních) aminokyselin, které v rostlinné stravě nejsou obsaženy v dostatečném množství či úplně chybí. Kočky je navíc potřebují výrazně více, než ostatní zvířata. Rostlinná strava nadto ani nenabídne dostatek tuků. Ty jsou zásobárnou energie a mají velký význam pro vstřebávání vitamínů A, D, E a K. V ideálním případě by tedy tuk pro masožravce měl být živočišného původu. 

Berte také v úvahu, že veganská strava u koťat (i štěňat) znamená zásadní omezení potřebného materiálu pro jejich zdravý vývoj. 

Pokud by vás snad napadlo krmit kočky veganskou potravou, nejprve se nad tím pořádně zamyslete. Zvířeti ve skutečnosti spíše ublížíte. Podle § 4 odst. 1 písm. c) zákona pro ochranu zvířat se to dokonce dá považovat za týrání. Stejně tak propagace něčeho takového na sociálních sítích může být považována za porušení § 4a téhož zákona. A to si váš miláček nezaslouží.

Pokračovat můžete do Jaké doplňky stravy jsou pro kočky nutné a vhodné