Kdy a proč kočku kastrovat TIP#040

Kastrovat kočky a kocoury? Odpověď je poměrně jasná, byť téma kontroverzní. Pokud nevlastníte chovatelskou stanici či neplánujete svou kočku uchovnit, pak je kastrace rozumným řešením. Důvodů je ale víc. Kočka nemůže neplánovaně zabřeznout, což se u venkovních koček stane velmi snadno. Kastrací domácí kočky pomůžete nakonec sobě i jí – ta nekastrovaná bude trávit týdny a týdny mňoukáním ve snaze najít kocourka, který by uspokojil její pohlavní pudy. Navíc si své území s největší pravděpodobností bude značkovat močí.

Nekastrované venkovní kočky jsou velkým problém i z hlediska koťat, nekontrolovatelného množení a v neposlední řadě  i života narozených koťátek, o které se nemá kdo postarat. Odborným zákrokem kočku navíc ochráníte i před některými nemocemi (včetně leukémie či AIDS, u samiček rakoviny mléčné žlázy).

Kastrovaná kočka se jen tak nezatoulá, nemusíte ji hledat, nesrazí ji auto a účasti v kočičích rvačkách se bude vyhýbat obloukem. Říkává se, že kastrované kočky jsou mazlivější a dochází ke zjemnění chování. Na to ale nesázejte, byť ke změně chování dochází velmi často. 

IMG_20160423_092403
#sisithecat ještě jako#kote v oblečku po kastraci

Hodně důležité je, že po kastraci/sterilizaci u koček dochází k ukládání kyseliny močové v krvi a následkem toho mohou mít problémy s ledvinami vlivem změněného PH močového traktu a tím ukládání minerálů a vzniku močových kamenů. Pomoci můžete krmivem pro kastrované kočky se sníženým poměrem minerálů.

Kdy kastrovat? 

Ideálně před dosažením pohlavní zralosti, tj. někdy před čtvrtým nebo šestým měsícem věku. Období “puberty” je u koček poznatelné pomocí velmi hlasitého mňoukání (opravdu velmi hlasitého a nekonečného), zatímco u kocourků značkováním území močí. V útulcích se běžně kastruje ve věku okolo 12 týdnů. 

TIP: Chodit s kočkou na prohlídky k zvěrolékaři?

Kastrace je operace

U koček se odstraňují vaječníky a děloha (někdy pouze vaječníky). Provádí se v narkóze, malým řezem buď na levém boku nebo pod linií pasu. Po zákroku si kočku berete hned domů a počítejte se zhruba 10 dny na uzdravení. Aby se šitá rána zahojila, je nutné ji chránit před nechtěným drážděním. Léky se kočkám mohou podávat hned po prvním dni. 

U kocourů se odstraňují varlata. Jde o podstatně jednodušší zákrok, který probíhá dokonce bez šití. 

Kastraci provádějí veterináři a nejlepší je domluvit se na konkrétním postupu přímo s tím vaším. Poradí vám, jak kočku připravit, jak vše proběhne, i co přesně dělat poté, co si ji zase přinesete domů. Jednodušší to bude u kocourů (zpravidla už den po zákroku mohou jít i ven), kdežto kočka si až deset dní pobude v límci nebo speciálním “oblečku”. Kromě toho nesmí ven. Případně nevstřebatelné stehy se vytahují týden až 10 dní od zákroku.