Co kočky a kozlík lékařský? TIP#034

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) možná znáte. Je to trvalá tuzemská bylina, sloužící jako uklidňující prostředek, který nechyběl ve výbavě žádné správné babičky. V podobě kapek zklidňuje, zmírňuje stres a úzkost. Praktické jsou i kozlíkové kapky, odvar či tinktura z oddenku s kořeny.

Málo už se ale ví, že kozlíku se říká Kočičí kořen – to proto, že éterický olej ukrývající kyselinu kozlíkovou má vůni hodně podobnou kočičí moči. Kromě toho také platí, že domácí mazlíčky zásadně přitahuje. Podobně jako šanta kočičí – na kočky působí stejně, neuklidní je, ale má stimulující efekt, motivující ke hře. Tajemství tkví uvnitř rostliny, kozlík totiž obsahuje stejnou látku – actinidin – jako šanta. . 

Kozlík lékařský bývá obsažen i jako součást některých hraček nebo předmětů určených pro kočky – typické jsou například polštářky s kozlíkem. Koupit ho můžete i ve spreji – tam je použití klasické, nastříkejte na nějakou hračku a kočka po ní bude pět až deset minut šílet. Anebo, nastříkejte na škrabadlo tak, aby o něj kočka začala mít větší zájem. 

Alternativně můžete koupit i klasické kozlíkové kapky (seženete v každé lékárně) a na hračky nakapat. Na závěr je nutné dodat, že stejně jako u šanty, každá kočka se ke kozlíku chová trochu jinak. 

kozlik-lekarsky

O kozlíku lékařském si můžete přečíst třeba v Kozlík lékařský (odkud pochází i výše požitá fotografie)

TIP: Extrémně důležité čtení najdete v Které rostliny a květiny jsou pro kočku jedovaté a nebezpečné? Můžete ho doplnit prostudováním Jaké rostliny jsou pro kočky vhodné? Jaké dokonce milují?