Kočky. Škrábání. Nábytek, škrabadla, odnaučení a tak TIP#029

Kočky mají drápky a nebojí se je použít. Nejen to, dokonce je používat potřebují. V přírodě jim slouží pro šplhání i běhání, čímž dochází k jejich procvičování a hlavně i obrušování. V domácnosti kočce něco takového chybí, a proto dříve nebo později zjistíte, že její přítomnost má neblahý vliv na některé části vaší domácnosti. 

Kočky budou škrábat například koženkový nábytek, čemuž zabráníte jen velmi obtížně. Pokud tedy rovnou nedojde ke kapitulaci na pořízení tohoto typu nábytku. V opačném případě budou skákat a zatínat drápky do dveřních rámů, zejména pokud je na nich gumové těsnění. V ohrožení jsou také dámské kabelky, kde jediným řešením zůstává jejich důsledné schovávání. V oblibě mohou mít i záclony, které poslouží jako parádní šplhadlo. V takovém případě pak situaci zachrání co nejvyšší výskyt provázkových záclon místo klasické látkoviny.

Co je ale v celé téhle věci zásadní? Možnost procvičovat drápky kočce dát prostě musíte.  Stačí si jen pořídit několik kočičích škrabadel a rozmístit je po bytě či domě. Jedno ze základních je míst je nedaleko vchodových dveří. Tam totiž kočka půjde ukázat drápky, jakmile přijdete domů a bude vás chtít přivítat. Další místo je určitě v kuchyni, kde vám bude často asistovat při vaření. 

Šrabadel a odpočívadel je na trhu velké množství, od těch nejmenších až po prostorově objemnější. Nejpraktičtější jsou taková, která mají škrabací část v podobě tyče omotané silným provazem. Tyto části je možné pořizovat i samostatně (mrkněte na Náhradní sloupek Cat-Gato) a vyměňovat – nevydrží déle než rok či dva.

Komplikovanější odpočívadla jsou zároveň prolézačkou, mají různé platformy i domečky pro schovávání se (příklad můžete vidět v úvodní fotce, ochotně pózuje #sisithecat, samozřejmě).

TIP: Proč se kočka pořád o něco otírá 

Existují i škrabadlové podložky. Výběr je široký, ale bude záležet hlavně na tom, jaká škrabadla si oblíbí právě ta vaše kočka (#sisithecat podložky ignoruje).

Zásadní pro odnaučení škrábání nábytku a dalších nevhodných ploch je dostatek vhodných alternativ. Kočka se rychle naučí, kde může škrábat (a kde je to i příjemnější) a potřebu obrušování drápků, či se prostě protáhnout bude řešit právě na škrabadlech.  Z tohoto pohledu je mimochodem důležité, abyste měli škrabadla dostatečně vysoká – tedy alespoň 2x vyšší než vaše kočka. 

TIP: Škrabadla jsou základní kočičí výbava. Mrkněte co ještě budete potřebovat

20200415_162908269_iOS.jpg
#sisithecat a práce drápků na horní části sloupku 🙂

Odnaučit škrábání můžete několika způsoby:

  • Inkriminovanou plochu stříkejte kočičím odpuzovačem, ale ještě lépe škrabadla stříkejte šantou kočičí
  • Škrabací plochy a škrabadle umístěte přímo tam, kam kočka obvykle chodí škrábat.
  • Přistihnete-li kočku při škrábání, můžete ji vylekat nějakým zvukem (i na to existují pomůcky) nebo nelibě reagovat. Je to sice pomalejší způsob, ale po určité době si spojí škrábání v daném místě s nepříjemným pocitem a přestane to dělat.

Pomoci může i stříhání drápků, ale tady pozor, není to tak jednoduché. Viz Stříhají se kočkám drápky?

Rozhodně kočku netrestejte, není to pes (u kterého tak jako tak funguje pozitivní motivace podstatně víc než tresty). Řeč je o tom v Dá se kočka vychovat? Bude vám kočka aportovat?

PS: Proč kočky milují krabice? je čtení o dost důležité nové součásti vaší domácnosti, Stejně jako Jak chránit před kočkou oblečení, kabelky a skříně?