Jak fotit kočky #018

Když se před nějakými těmi čtyřmi roky u nás doma objevila #sisithecat, nevěděli jsme, co zdokumentovat dřív. Jako roztomilé koťátko nabízela nové a nové příležitosti k focení a pod hashtagem #kote (není pochopitelně jenom její) se stala hvězdou Instagramu.

1600-20200126_115339407_iOS.jpgCoby dospělá ale často vypadá, jako by se fotit nechtěla. Při namíření mobilu nebo foťáku se provokativně otáčí, jen aby se nepodívala do objektivu. Oslovíte ji a ona se tváří, jako kdybyste tam nebyli. Někdy se stane, že ji chcete ji vyfotit, ale trvá vám to déle ve snaze zaostřit a nastavit dobrou kompozici. Smůla. Přesně v okamžiku, kdy už chcete zmáčknout spoušť, vystartuje a zmizí. 

#sisithecat je navíc mourovatá, a poněkud to tedy ovlivňuje možnosti zaostření. Ovšem ani focení černých koček není o moc snazší úkol.  

TIP: Jak fotí kočky Carli Davidson ukáže, jak na to jsou profesionálové. 

Chcete-li dobře fotit kočky, klíčem úspěchu je správné načasování. Ideální je, když jsou nejvíc v klidu a pohodě, třeba když si s nimi hrajete (kupte jim nějakou hračku a foťte ji rovnou v akci), mazlíte je nebo jste jim zrovna dali najíst.

Ty nejkrásnější snímky vznikají, když svítí sluníčko a #sisithecat se právě probudí na sluncem prozářené posteli. Fantastické příležitosti jsou i v okamžiku, kdy “dělá sochu”, aneb nehybně sedí. V takových okamžicích mi přijde, že si o fotku přímo říká.

1600-20200315_084032990_iOS.jpg

Pokud budete chtít fotit kočky v pohybu, velmi rychle přijdete na to, jak obtížné to může být. Jsou super rychlé a dokáží změnit směr tak, že to odporuje jak gravitaci, tak setrvačnosti. I s moderní technologií buďte ve střehu.

Pokud máte iPhone, naučte se využívat Live Photo (pro Facebook se vám bude hodně líbit možnost vytvářet 3D fotky) a ještě lépe pořídíte s aplikací Burst režim. I bez iPhonu se ale obejdete. Stačí mrknout na možnosti vašeho telefonu (ale i fotoaparátu) a snadno docílíte třeba rychlého snímání sekvence fotografií. 

1600-x-2015-10-12 10.17.23.jpg

TIP: Granule, kapsičky i dobrůtky pro kočku můžete nakoupit na Ontario.cz 

Velmi záleží i na osvětlení. Při horších světelných podmínkách bude focení obtížné. Nenechte se ale příliš zlákat tím používáním blesku. Pro kočičí oči je to velmi nepříjemné až nebezpečné. S bleskem tedy opatrně. Ideální je, pokud nasvěcujete na opačnou stranu a využijete spíše odrazy.  

1600-20200229_090628499_iOS

Nebojte se při focení pamatovat na tolik potřebné rozmazání pozadí – na mobilních telefonech nejčastěji s pomocí portrétního režimu. Fantastické výsledky může přinést klasická zrcadlovka a pevné objektivy se světelností f/1.4-2.8. Pro focení v přírodě se určitě vyplatí teleobjektiv. Fotky v pohybu si zase říkají o krátké intervaly (1/250-1/2000 a více) v režimu priority času.

Chcete-li získat skvělé fotky koček, zkuste sestoupit z lidských výšin na úroveň kočky. Pohled do kočičích očí je na fotkách vždy jeden z nejkrásnějších. Pomoci si můžete i nějakým tím drobným úplatkem v podobě pamlsků.

1600-20200104_130108420_iOS.jpg

Na závěr tip, jak získat opravdu roztomilou fotku. Taková vznikne, pokud se vám podaří vyfotit kočku spící. Jde o náročnější akci, je třeba zabránit probuzení, a tím pádem jasnému překažení vašeho plánu. Pokud se ale zadaří, stojí to za to. A pokračujte i po probuzení, momentky se zíváním a protahováním nemají chybu.

PS: Všechny fotky v tomto tipu jsou #sisithecat. Včetně toho malého střapatého kotěte z října 2017. Měsíc poté co se objevila v naší domácnosti. Do té doby bezkočkové