Antiparazitika pro kočky? Co s klíšťaty, blechami a dalšími komplikacemi TIP#014

Jaro, to nejsou jen rozkvetlé stromy a štěbetající ptáci. Zelená tráva s sebou nese i otázku antiparazitik pro venkovní kočky. Protože právě jaro (spolu s podzimem) jsou obdobím, kdy kočky nejvíc ohrožuje klíšťová sezona. Klíšťata jsou problematická pro přenos řady dalších nemoci – jako jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida, ehrlichióza, bebsióza, či hemobartonelóza. Některé se týkají lidí, jiné (zejména ta posledně jmenovaná) ohrožují pouze kočky. Problémem jsou ale i blechy a další formy parazitů.

Proti blechám a klíšťatům je nejlepší bojovat prevencí, a to s pomocí nejrůznějších přípravků. Pro kočky nejčastěji v podobě antiparazitárních obojků nebo spot-on kapek, které mimo klíšťat dobře působí i proti blechám a všenkám. Aplikují se pipetou přímo na kůži a jejich účinek trvá zhruba měsíc. Na rozdíl od obojku ale zvíře pohybující se v přírodě nijak neomezují. 

Obojky se zase vyplatí díky podstatně delší době ochrany – chrání od několika až po osm měsíců. Většinou odpuzují a hubí klíšťata, jejich larvy a nymfy. Navíc jsou voděodolné a bez zápachu.

Při pořizování preventivních přípravků i obojku věnujte pozornost návodu a ujistěte se, zda se pro vaši kočku věkově hodí. Pro koťata je většinou možné tyto pomůcky aplikovat od 10 týdnů věku, ale nemusí to platit vždy. U obojků zase pozor na správnou velikost. 

Nezapomeňte si zkontrolovat, zda je pořizované antiparazitikum opravdu pro kočky – některá z psích mohou být pro kočky až smrtelně nebezpečné. Problém tkví v permethrinu, látce pro psy nezávadné, ale pro kočky extrémně jedovaté.

TIP: Kočka s vámi v posteli ano, či ne? je vhodné doplňující čtení i s ohledem na parazity

Pokud určitý přípravek či obojek na vaše zvíře nefunguje, je třeba zkusit jiný. Není to vada výrobku, ale věc vzájemné interakce přípravku a zvířete. Stejně tak je nutné počítat s tím, že žádný přípravek není 100% účinný, a proto svého miláčka po procházce či návratu z venku preventivně kontrolujte. Na klíšťata je dobré pořídit si šikovné kleště/pinzetu na klíšťata.

Obojek i pipety můžete kombinovat, ale v zájmu zdraví zvířete se poraďte s veterinářem – při nevhodné kombinaci může dojít k předávkování. A pokud je vaše kočka jakkoliv nemocná, raději vše také zkonzultujte.

A kde antiparazitika sehnat? Dají se koupit u veterinářů, v lékárnách, a samozřejmě i v obchodech s chovatelskými potřebami. 

TIP: Jak často kočku odčervovat je dost vhodný související tip.

PS: Dobrá zpráva. Pro čistě domácí kočky, které nemají jak přijít do styku s venkovními parazity, nic takového potřebovat nebudete.