Mohu kočce dávat lidské jídlo? TIP#012

Můžete, ale .. nedělejte to. Kočky mají jiné stravovací potřeby, a navíc jim řada věcí v lidském jídle vyloženě škodí. Nepřítelem je zejména sůl, která může poškozovat jejich ledviny. Když loudící kočce či kocourkovi dáte malý kousek šunky nebo sýra, její bříško to pro jednou přežije. V zájmu zdraví z toho ale nedělejte pravidlo. 

Kočka je samozřejmě výlučný masožravec. Pokud žije v přírodě, pochutná si na myších, ptácích nebo třeba ještěrkách. Překvapivě rozhodně ne na rybě, jak bývá častým mýtem. 

Budete-li po vzoru babiček z vesnic krmit kočky odřezky od oběda,  je dost jisté, že tím významně zkracujete její život. Na rozdíl od minulosti jsou totiž dnešní potraviny daleko víc solené, obsahují glutamáty a řadu dalších konzervačních přípravků. 

Chcete-li kočce dávat něco “lidského”, čas od času lze využít bílý jogurt, vajíčka (nejlépe ale žloutky), vařená kuřecí prsa, tuňáka, či sardinky ve vlastní šťávě. Slovo vařená je důležité, syrové vepřové maso je přímo nebezpečné. Krmení syrovým masem přináší různá úskalí, včetně možnosti nákazy salmonelou, E.coli nebo Aujezského chorobou. Navíc je třeba dbát na důsledné sestavení vyváženého jídelníčku. Dobře je to popsáno v Je syrové maso pro kočky dobré? Zjistěte, jak správně krmit kočku!

TIP: Veganská potrava pro kočky?

Jak je na tom sýr? Navzdory mýtům se ve skutečnosti moc nehodí, zejména ne ty s plísní. To samé platí pro již výše zmíněnou šunku, spolu s vepřovým nebo makrelou. Problémem je nejenom sůl, ale také vysoký obsah tuku.  Prostě spíše než lidské jídlo najděte nějaké věci přímo pro kočky, třeba s pomocí Jaké doplňky stravy jsou pro kočky nutné a vhodné

Měli byste vědět i to, že kočka neumí trávit cukry. Sladkosti jsou proto nevhodné (ostatně viz Pozná kočka sladké?) a ta, co obsahují sladidla, mohou být i zdraví velmi nebezpečná.  Platí to ostatně i pro škroby. 

TIP: Určitě si přečtěte i Co  dělat když kočka zvrací

Jedovaté jsou také čokolády, kakao, cibule, česnek či hrozny i rozinky. Naštěstí je velká pravděpodobnost, že po těchto lahůdkách kočka toužit ani nebude. Stejně nebezpečný je pro ni jakýkoliv alkohol a co asi překvapí, podobný efekt může mít i kynuté těsto.

1600-pixabay-kočka-pet-kotě-zvíře-kožešina-408453-cat-408453

Přikrmování lidskými potravinami může u kočky způsobit i střevní potíže. Navzdory všeobecným pověrám se pro ni příliš nehodí ani mléko (kočky mají intoleranci na laktózu), některé kočky na něj také reagují průjmy. Místo mléka jí dejte spíše tvaroh, či výše zmíněný bílý jogurt, ideálně bez laktózy. Jako alternativu pro odstavená koťata nebo nemocné kočičky, nebo kočičky v rekonvalescenci doporučuji Lactol nahrazující mateřské mléko (například viz Mléko sušené Lactol Kitty),

TIP: Pokud chce mít jistotu, že kupujete kvalitní a nutričně vyvážené krmivo z prověřených surovin, vyrobené s ohledem na potřeby a zdraví koček, podívejte se na Ontario.cz do oddělení Krmivo pro kočky. Najdete tam suchá i měkká krmiva, stejně jako širokou nabídku pamlsků. V Úplatky a pamlsky pro mlsné kočičky také najdete další inspirace

Podobné příspěvky